• יו"ר: ד"ר רז דקל
  • סגן יו"ר: ד"ר אורן זק
  • מזכיר: ד"ר ילנה מסלקוב
  • רכז מדעי: ד"ר לילך רינסקי הליבני
  • גזבר: ד"ר אסנת מקאלדה
  • חברי איגוד: ד"ר יעל סהר קוסטיס, ד"ר עינת שיינר
חדשות

אמריקה התאגידית נכנסת לתחום אספקת שירותי בריאות לעובדים חינם

חברת פיאט קרייזלר החלה לספק שירותי בריאות בסיסיים לעובדיה, שמטופלים חינם במרפאת המפעל וכך פריון העבודה לא נפגע עקב היעדרויות

עובד בתעשיית הרכב. אילוסטרציה

חידוש רב משמעות, אפילו מהפכני, בארה"ב: עובדי מפעל הרכב של פיאט-קרייזלר במדינת אינדיאנה הזקוקים לקבל שירות רפואי בסיסי החלו לקבל אותו עתה ממש ליד המפעל לאחר שההנהלה פתחה ביוזמתה מרפאה מצוידת שבה מעניקים לעובדים ומשפחותיהם שירותי בריאות בסיסיים רופאי משפחה, רופאים יועצים, מאמן כושר, פיזיולוג ודיאטנית. השירות ניתן חינם מבלי שהעובד או בן משפחתו ישלם אפילו סנט אחד עבור ביקור אצל הרופא, גם לא השתתפות עצמית.

מדובר בצעד ראשון של כניסת התאגידים האמריקאיים, כלומר מפעלי התעשיה הגדולים, לתחום מתן שירותי הבריאות לעובדים מתוך ידיעה כי הוא ישתלם למפעלים הגדולים. התחזית: כ-65% מהעובדים במפעלי תעשיה ענקיים צפויים להשתמש עד סוף השנה הבאה בשירותי המרפאות הנוספות שיקומו. מדובר בעיקר בתעשיות המעסיקות מ-10 אלפים עובדים.

עד כה, "אמריקה התאגידית" הסתפקה בכך שהעניקה לעובדים כרטיסי ביטוח רפואי ורשימת רופאים שהעובדים יכולים לקבל אצלם את השירות הבסיסי בעיקר בתחומי רפואת משפחה, רפואת ילדים, נשים וכן ייעוץ.

חברת המכוניות פיאט קרייזלר מעסיקה בחמישה מפעלי ייצור והרכבה במדינת אינדיאנה כ-22 אלף עובדים. המרפאה עבורם נפתחה בקיץ. ההוצאה הכספית שתחול על המפעל: כ-100 מיליון דולר בשנה אבל הרווח יהיה בכך שהעובדים יקבלו שירותי בריאות זמינים ומהירים ופריון העבודה לא ייפגע עקב היעדרויות. הצפי הוא שגם התחלואה במחלות כרוניות שלא נוהלו היטב, כמו סוכרת, וכן מספר הביקורים הבלתי נחוצים בחדרי מיון, שגם עליהם היה צורך לשלם – יפחתו.

בעקבות המפעל הזה יבואו, קרוב לוודאי, נוספים. "מדובר בשינוי כללי המשחק במתן שירותי בריאות", הגדירה זאת מנהלת אחד המפעלים של "פיאט קרייזלר", קתלין ניל, בשיחה לתקשורת המקומית.

ההערכה היא שגם חברות קטנות יותר "יקפצו על הזדמנות" ויפעילו במסגרת הטרנד הזה מרפאות דומות בקרבת קווי היצור שלהן או משרדיהן. מרפאה ראשונה עבור 2,600 עובדי חברת השירותים הפיננסיים "יונייטד שור" מופעלת ליד המטה שלה באחד מפרברי דטרויט לאחר שמנהליה גילו כי עובדים רבים הגיעו חולים למשרדים בעת עונת השפעת. המרפאה הזאת סיפקה ב-2017 - השנה הראשונה להפעלה מלאה שלה - כ-4,200 ביקורי עובדים. יתכן שבמקרים שונים יתבקשו עדיין העובדים לשלם סכום פעוט וסמלי מאד עבור כל ביקור אצל רופא או יועץ-מומחה.

יש לציין כי יצרנית המזרנים "סרטה סימונס בדינג" היתה למעשה חלוצה בכיוון הזה והחלה כבר לפני כמה שנים להפעיל מרפאות-ניידות ל-28 קווי הייצור שלה ברחבי ארה"ב. המטרה היתה להעניק אפשרות לבדיקות גופניות שנתיות (בדומה לבדיקות סקר בארץ) והחברה כיסתה את ההוצאה הכספית בהפעלת הניידות ובהעסקת הרופאים ואנשי מקצועות בריאות אחרים שהיו בניידות. "התברר לנו שעובדים אינם מקיימים מערכת קשרים קבועה עם הרופא שלהם ולא מבצעים בדיקות סקר רפואי שנתיות", הסביר אחד ממנהלי החברה.

"פיאט-קרייזלר" החליטה על פתיחת המרפאה הקבועה לאחר שגילתה כי יותר מ-40% מעובדיה לא מבצעים את בדיקות הסקר השנתיות או שאין להם בכלל רופא משפחה ורופא קבוע בתחומי הרפואה הראשונית שהם מצויים עימו בקשר ויש גם מקרים רבים של הגעה לחדרי מיון שלא לצורך (ביקורים שעולים כסף). במרפאה, ששמה הרשמי הוא "מרכז בריאות", יש חדרי בדיקות גופניות, מכונות רנטגן וחדרים לפרוצדורות קטנות. חברת קרייזלר-פיאט גם מממנת הפעלת בית חולים מקומי קטן, סנט וינסנט, במקרה הצורך.

נושאים קשורים:  פיאט-קרייזלר,  התעשיה האמריקאית,  תאגידים אמריקאיים,  חדשות,  שירותי בריאות לעובדים
תגובות