• יו"ר: ד"ר סער לחמי
  • סגנית יו"ר: ד"ר יעל סהר קוסטיס
  • מזכירת האיגוד: ד"ר דריה לוי ברק
  • רכז מדעי: ד"ר מורמן רוטר
  • גזבר: ד"ר גל לוי
  • חברי ועד: ד"ר מונל רורליך, ד"ר יאיר ברק
COVID-19 בישראל

המוסד לביטוח לאומי קבע נכות זמנית של 100% לחולת קורונה

המוסד לביטוח לאומי הכיר במחלת הקורונה כפגיעה בעבודה: העובדת התלוננה על תסמיני פוסט קורונה והוועדה הרפואית קבעה לה נכות זמנית בשיעור של 100%

ועדה רפואית. אילוסטרציה

המוסד לביטוח הלאומי קיבל לאחרונה תביעה של עובדת, להכרה במחלת הקורונה שבה לקתה כפגיעה בעבודה. עד כה לא רבים מחולי הקורונה, שאינם משתייכים לעובדי הרפואה וכוחות ההצלה, הוכרו על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגעי עבודה.

העובדת, בשנות ה-40 לחייה וללא מחלות רקע, לקתה בקורונה עוד בתחילת התפרצות המגיפה בישראל. היא אושפזה לאורך תקופה ארוכה ואף עברה וממשיכה לעבור שיקום ממושך, אך גם כיום היא ממשיכה לסבול מפגיעה תפקודית קשה בגפיה, ובשל כך היא מסתייעת במקל הליכה ובסד לידיים. יצוין כי לאור מצבה הרפואי היא עד היום לא שבה לעבודתה.

לאחר שחקירה אפידמיולוגית העלתה כי התובעת נדבקה בנגיף תוך כדי עבודתה, היא הגישה, באמצעות עורכי הדין גיל קראוס ושירי אלון תביעה למוד לביטוח לאומי להכיר במחלתה כתאונת עבודה.

לאחר שהוכח כי העובדת נדבקה בנגיף תוך כדי עבודתה, הכיר המל"ל במחלתה כפגיעה בעבודה והיא זומנה לוועדה רפואית לצורך קביעת שיעור נכותה. בעדותה בפני הוועדה הרפואית טענה העובדת, בין היתר, כי מאז שחלתה היא סובלת מחולשה, מכאבי פרקים, מאובדן בחוש הטעם והריח, מקשיי שינה, מקשיי עיכול, מפגיעות נוירולוגיות ועוד.

ועדה רפואית של המוסד קבעה לה, בימים אלה ממש, נכות זמנית בשיעור של 100% למשך שנה וחצי, מעת הגשת תביעה ועד חודש ינואר 2022.

לדברי עוה"ד קראוס ואלון, מדובר בהחלטה בעלת משמעות כלכלית נכבדה, משום שהאישה תזכה בין היתר בקיצבה חודשית גבוהה עד תום תקופת נכותה הזמנית, וזאת עוד בטרם נקבעה לה נכות קבועה. "האישה תקבל מעתה ובמשך שנה, סכום חודשי השווה, פחות או יותר, לשכרה לפני שחלתה, שהוא כמעט פי שלושה מהסכום החודשי אותו היתה מקבלת כגמלת נכות כללית אלמלא הוכרה כנפגעת עבודה".

לדבריהם, בתום תקופת הנכות הזמנית, הוועדה הרפואית תתכנס שוב בענייניה וזאת על מנת לקבוע את המשך נכותה ועל פיה גם ייקבעו תשלומי הנכות שתקבל, שעשויים להסתכם לאורך השנים בסכומי כסף גדולים.

לדבריהם, קביעת שיעור נכות זמנית כה משמעותי, ולתקופה של כשנה וחצי, מעידה על כך שתסמיני הפוסט-קורונה עלולים להיות קשים ולהימשך זמן רב, וכי המוסד לביטוח הלאומי צפוי להכיר בתסמינים אלה ולפצות עובדים בגינם, כל עוד יוכח כי הם חלו במחלה עקב עבודתם ובמסגרתה.

נושאים קשורים:  פוסט קורונה,  חדשות,  ועדה רפואית,  ביטוח לאומי,  19-COVID
תגובות