• יו"ר: ד"ר סער לחמי
  • סגנית יו"ר: ד"ר יעל סהר קוסטיס
  • מזכירת האיגוד: ד"ר דריה לוי ברק
  • רכז מדעי: ד"ר מורמן רוטר
  • גזבר: ד"ר גל לוי
  • חברי ועד: ד"ר מונל רורליך, ד"ר יאיר ברק
COVID-19 בישראל

עובד מכס בנתב"ג שנדבק בקורונה הוכר כנפגע עבודה ע"י הביטוח הלאומי

לראשונה: עובד מכס בנתב"ג שנדבק בקורונה והפך בעקבות המחלה לנכה - הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה, ואף זכה לתשלום ראשוני בן עשרות אלפי שקלים

אולם הנוסעים בנתב"ג. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

עובדי המכס בנתב"ג נתקלים בתוקף עבודתם עם נוסעים נכנסים וישראלים השבים מחו"ל. תפקידם, מסתבר, רצוף בסכנות לא מועטות. המקרה שהגיע לטיפול המוסד לביטוח לאומי נגע לעובד מכס בנתב"ג שחלה לפני מספר חודשים בקורונה, לאחר שנדבק במסגרת עבודתו. הוא אמנם נחשב כמחלים, אבל עדיין מציג נזקים בריאותיים קשים שעמם הוא נאלץ להתמודד - חלקם, ככל הנראה, בלתי הפיכים.

בתביעה שהוגשה למוסד לביטוח לאומי באמצעות עורכי דינו גיל קראוס ושירי אלון, טען העובד כי מאז שהחלים מהנגיף, הוא סובל מתסמיני פוסט-קורונה חמורים ובהם קשיי נשימה, פגיעה בזיכרון לטווח קצר, הפרעות קשב וריכוז, ירידה בשמיעה וטנטון, חולשה כללית, כאבי ראש ומיגרנות, פצעים, כאבי שרירים ופרקים.

תביעתו הוכרה כנפגע עבודה. נקבעו לו אחוזי נכות זמניים, שזיכו אותו בתשלום ראשוני של עשרות אלפי שקלים. כשמצבו הרפואי יתייצב, תקבע הוועדה הרפואית במוסד לביטוח לאומי האם הוא סובל גם מנכות קבועה, ועל כך ישולמו לו תשלומים נוספים.

לדברי עורכי הדין קראוס ואלון, כל מי שנדבק בקורונה כתוצאה מחשיפה לחולה במקום עבודתו, עשוי להיות מוכר על ידי הביטוח הלאומי כנפגע עבודה - בתנאי שהצליח להוכיח את הקשר הסיבתי שבין ההידבקות בנגיף למקום העבודה. כאשר מדובר בעובדים במערכת הבריאות, עובדי הוראה, מקבלי קהל, נהגים בשירות הציבורי, ועובדים בשדות התעופה ובחברות התעופה, שניתן להוכיח כי נחשפו בצורה כלשהי לחולה קורונה במהלך עבודתם – עשויים להיות מוכרים כנפגעים לצורך פיצוי של המוסד לביטוח לאומי.

"כולנו מכירים את השיח הציבורי המתנהל עתה בנושא הקורונה. הוא נסוב בעיקרו סביב מספר החולים המאומתים, המחוסנים במנה הראשונה והשנייה, תפוסת בתי החולים ושיעור התמותה. פחות מדברים על החולים הרבים שכביכול כבר החלימו, אבל בפועל נותרו נכים או סובלים מתסמיני פוסט-קורונה קשים ביותר" הדגישו עורכי הדין של אותו עובד מכס.

להכרה של הביטוח הלאומי בחולים אלה כנפגעי עבודה יש משמעויות מרחיקות לכת, שכן מעבר לנכות ולתשלומים הזמניים, עשוי המוסד לביטוח לאומי לקבוע להם, בהמשך, נכות קבועה שתזכה אותם במקרים לא מעטים בגמלה חודשית קבועה, או במענק חד פעמי.

חוק הביטוח הלאומי קובע, שכל מי שהוכר כנפגע עבודה ומצבו הרפואי מתדרדר סביב אותה נכות שנגרמה לו בעבודה, נכותו החדשה תוכר, אחוזי הנכות שלו יגדלו, ובהתאם גם יגדלו הזכויות להן יהיה זכאי. כמו כן זכאים נכי עבודה גם להחזרים כספיים עבור ההוצאות הרפואיות שנגרמות או שייגרמו להם בעתיד, כתוצאה מנכותם: מימון טיפולים משקמים, או החזרים מלאים להוצאות בגין משככי הכאבים או קנאביס רפואי שהם צורכים עקב מצבם הבריאותי.

נושאים קשורים:  חדשות,  ביטוח לאומי,  חולי קורונה,  נפגע עבודה,  אחוזי נכות,  נתב"ג
תגובות